Witamina D3 niezbędna podczas uprawiania sportu

Dodał  |  0 Komentarzy

Nawet zawodowi sportowcy mają niedobory witaminy D

Podczas konferencji prasowej „Witamina D – fakty i mity”, która odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji „Witamina D – minimum, maximum, optimum” w październiku 2015 r. w Warszawie, omawiano m.in. niedobory witaminy D wśród profesjonalnych sportowców. Sport i aktywność fizyczna kojarzy się z przebywaniem na świeżym powietrzu, w słońcu, więc wydawać by się mogło, że sportowcy nie mają problemów z niedoborem witaminy D. Tymczasem badania przeprowadzone w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportu wśród elity polskich sportowców pokazały, że problem niedoborów dotyka 70% sportowców trenujących na zewnątrz i aż 85% sportowców trenujących w halach. Ta statystyka dotyczy miesięcy zimowych, natomiast w miesiącach letnich wśród sportowców trenujących na dworze ten odsetek spada do 30%, natomiast wśród dyscyplin halowych ciągle utrzymuje się na poziomie 80%. W sporcie wyczynowym istnieje ogromny problem, jeśli chodzi o zaopatrzenie w witaminę D3.

Przyjmowanie VITRUM® D3 zwiększa wydolność i siłę mięśniowąkapsułki_Vitrum D3_2

Polscy sportowcy, podobnie jak większość społeczeństwa, mają niedobory witaminy D co negatywnie wpływa na osiągane wyniki sportowe. Dariusz Łyżwiński, wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas konferencji EVIDAS „Witamina D – minimum, maximum, optimum” zaprezentował wyniki badania Wpływ suplementacji preparatem VITRUM® D3 forte na parametry wydolnościowe”, które udowodniło, że suplementacja witaminą D3 pozwala zwiększyć wydolność organizmu oraz siłę mięśniową.

Odkrycie w ostatnich latach receptora witaminy D w komórkach mięśniowych doprowadziło do hipotezy, iż jej niedobór może mieć wpływ na parametry wydolnościowe oraz wyniki sportowe. Dotychczas przeprowadzono bardzo mało badań dotyczących wpływu poziomu witaminy D na wydolność tlenową organizmu człowieka, dlatego wyniki badania Dariusza Łyżwińskiego są tak ważne zarówno dla sportowców wyczynowych jak i amatorów.

Badanie Dariusza Łyżwińskiego, przeprowadzone na grupie profesjonalnych sportowców dowiodło, że większość z nich miało zbyt niski poziom witaminy D w organizmie. Dodatkowo, tym młodym, aktywnym fizycznie mężczyznom zmierzono parametry wydolności tlenowej i beztlenowej. Po ośmiu tygodniach przyjmowania VITRUM® D3 forte, wykazano bardzo istotne różnice w wynikach maksymalnej mocy tlenowej, maksymalnej mocy beztlenowej oraz całkowitej ilości pracy wykonanej. Co to oznacza? Jak mówi D. Łyżwiński:

Suplementacja witaminą D3 nie tylko wydłuża życie, sprawia, że czujemy się silniejsi, sprawniejsi, ale również może wpływać na wydolność fizyczną. Suplementacja witaminą D zdaje się oddziaływać  na jakość naszego życia poprzez lepszą jakość podejmowania aktywności fizycznej. Może również przyczynić się do optymalizacji treningu i lepszych wyników sportowych.

90% dorosłych Polaków ma niedobór witaminy D

W Polsce panuje epidemia niedoboru witaminy D, czego potwierdzeniem są wyniki badania populacyjnego z 2014 roku opracowanego przez prof. Pawła Płudowskiego. Sytuacja wygląda podobne w zachodniej Europie: według aktualnych danych Instytutu Roberta Kocha w Berlinie ok. 90% mieszkańców Niemiec, we wszystkich grupach wiekowych, ma zbyt niski poziom witaminy D.

Niedobór witaminy D dotyczy także osób aktywnych i uprawiających sport

Podczas konferencji prasowej „Witamina D – fakty i mity” został podany obrazowy przykład tego, że nawet osoby prowadzące aktywny tryb życia są narażone na niedobory witaminy D3 i to o każdej porze roku. W Polsce jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych jest bieganie. Szacunkowo ponad milion Polaków biega, są to osoby świadomie dbające o swoje zdrowie i kondycję, wykształcone oraz aktywne zawodowo. W związku z tym, biegają najczęściej przed pracą lub po niej, czyli w godzinach między 5 a 7 rano oraz po godzinie 19. Jest to czas, gdy przebywanie na świeżym powietrzu nie daje możliwości wytwarzania witaminy D3 w organizmie. Reasumując, osoby aktywne nawet w okresie letnim są narażone na negatywne skutki niedoboru witaminy D. Zimą niedobory witaminy D są jeszcze większe, ponieważ od września do kwietnia synteza witaminy D w skórze, będąca najważniejszym naturalnym źródłem witaminy D, nie zachodzi na terenie Polski. Zapasy witaminy D w organizmie (jeśli w ogóle udało się takie zbudować) wystarczają na ok. 1,5 miesiąca tak więc w styczniu – lutym kiedy udajemy się na zimowe ferie mamy bardzo niski poziom witaminy D.

Sport w zimie? Pamiętaj o VITRUM® D3!

Niedobory witaminy D3 mogą stać się szczególnie uciążliwe dla osób, które uprawiają sporty zimowe takie jak narciarstwo, snowboarding czy łyżwiarstwo. Bez odpowiedniego stężenia poziomu witaminy D3 w organizmie, ich mięśnie mogą działać mniej sprawnie, a co za tym idzie będą oni bardziej podatni na kontuzje. Stosując suplementację witaminą D, zawartą np. w preparatach VITRUM® D3, wzmacniamy mięśnie oraz zmniejszamy zagrożenie poważnymi kontuzjami, szczególnie przy uprawianiu sportów, które stanowią duże obciążenie dla stawów i mięśni.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D jest zalecane w celu zwiększenia wydolności fizycznej organizmu człowieka i wymaga suplementacji szczególne w okresach zimowych. Poziom 40 ng/ml jest rekomendowany sportowcom oraz aktywnym fizycznie, ponieważ na tym poziomie witamina D zaczyna być przechowywana w mięśniach oraz w tkance tłuszczowej –twierdzi Dariusz Łyżwiński.

Korzystny wpływ witaminy D na wyniki sportowe znają nasi Olimpijczycy, którzy od lat przyjmują witaminę D. Polscy lekkoatleci na mistrzostwach świata mieli właściwe, średnie stężenie witaminy D3 na poziomie 40 ng/ml. Nie można kategorycznie stwierdzić, że sukcesy osiągnęli dzięki suplementacji, ale eksperci podkreślają, że odpowiednia zawartość witaminy D na pewno miała pozytywny wpływ na efekt końcowy.

Dzięki badaniu D. Łyżwińskiego mamy wymierne potwierdzenie, że osoby uprawiające sport, które do swojej codziennej diety dołączyły VITRUM® D3 osiągają lepsze wyniki, w stosunku do osób, które go nie stosowały. Związane jest to z faktem, iż witamina D3 wzmacnia wytrzymałość mięśni, pozytywnie wpływa na układ kostny oraz nerwowy, a także pozwala zachować dobre samopoczucie. Warto zatem pamiętać o suplementacji VITRUM® D3, szczególnie przygotowując się do sezonu zimowego. Mocniejsze mięśnie stabilizują stawy w ten sposób dodatkowo je zabezpieczając. Stawy, szczególnie kolanowe, są narażone na kontuzje w czasie uprawiania sportów zimowych.

Czy wiesz, że …..

 • Zastosowany w badaniu Dariusza Łyżwińskiego preparat, VITRUM® D3 forte został wybrany do badań ze względu na kilka kluczowych czynników takich jak: wysoką jakość preparatu, standardy GMP i wytwarzanie pod nadzorem FDA w USA, wysoką przyswajalność i łatwość stosowania – witamina zawieszona w olejku z krokosza bawarskiego, optymalna dawka witaminy D3: 2000 j.m. w kapsułce żelatynowej łatwej do połknięcia, możliwość zakupu preparatu bez recepty w aptece. Kapsułki z witaminą D3, VITRUM® D3 można je przyjmować niezależnie od posiłku, o każdej porze, dodatkowo są dostępne w optymalnych dawkach bez recepty.
 • Ponad 1 000 000 000 Ludzi na całym świecie ma niedobory witaminy D, w Polsce skalę niedoborów potwierdził prof. Płudowski: ponad 90% dorosłych ma niedobrór witaminy D (źródło: Holick, M.F. Vitamin D: a D-Lightful health perspective. Nutrition Reviews 2008, 66, S182-S194. Nr 5; tom 10; 2013; Nr 4; tom 11, 2014; „Standardy medyczne; Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowe 2013 r.”; Paweł Płudowski i wsp.)
 • Dr Charlotte Beaudart z Uniwersytetu w Liege w swoich badaniach, po przeanalizowaniu 225 pozycji wykazała istotny wpływ suplementacji witaminą D3 na siłę mięśniową. (źródło: Beaudart, C. i wsp. The effects of vitamin d on skeletal muscle strength, muscle mass, and muscle power: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. The Journal Of Clinical Endocrinology And Metabolism 2014, 99, 4336-4345.)
 • Badania wykazały, że niedoborom witaminy D towarzyszy gorsza sprawność fizyczna seniorów, ponieważ zmniejsza się czas reakcji, zwiększa się ryzyko upadku, powstają zaburzenia równowagi. (źródło: Campbell PMF, Allain TJ. Muscle strength and vitamin D in older people. Gerontology. 2006;52(6):335-8.)
 • Zgodnie z aktualnymi Wytycznymi suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej, w tym Polski w populacji ogólnej (osoby zdrowe) suplementacja witaminą D zalecana jest każdej osobie (dorośli, młodzież i dzieci) w okresie jesienno-zimowym bez konieczności wcześniejszego badania poziomu witaminy D. U osób z grup ryzyka deficytu witaminy D, lekarz prowadzący zaleca oznaczenie poziomu 25(OH)D (kalcydiol) w osoczu za pomocą badań diagnostyki laboratoryjnej a następnie rekomenduje wyższe dawki witaminy D w celu leczenia niedoboru.

Rekomendowane dziennie dawki witaminy D to:

 • Dzieci i młodzież (1-18 lat): 600-1000 j.m. (jednostka międzynarodowa)
 • Dzieci i młodzież z otyłością (BMI> 90 percentyla dla wieku i płci): 1200 -2000 j.m.
 • Osoby dorosłe (18-65): 800-2000 j.m.
 • Osoby otyłe: do 4000 j.m.
 • Osoby powyżej 65 roku życia: 800-2000 j.m.
 • Kobiety planujące ciążę: 800-2000 j.m.
 • Kobiety w ciąży (od 2. trymestru) i karmiące: 1500-2000 j.m.

 

VITRUM®D3 – naturalna witamina życia

Preparaty VITRUM®D3 i VITRUM®D3 Forte to sposób na  rozwiązanie problemów niedoboru witaminy D. Dzięki zawieszeniu witaminy D w oleju z krokosza barwierskiego można wygodnie stosować obydwa preparaty niezależnie od posiłku. Unikalna postać małej, wygodnej do połknięcia żelowej kapsułki zawierającej olej z krokosza barwierskiego ma dobry smak, co ułatwia stosowanie zarówno przez dzieci, młodzież jak i  dorosłych.

 

VITRUM®D3 zawiera 1000 j.m. witaminy D zawieszonej w oleju z krokosza w kapsułce.

VITRUM®D3 Forte zawiera 2000 j.m.witaminy D zawieszonej w oleju z krokosza w kapsułce.

VITRUM® D3 to małe, miękkie i łatwe do połknięcia kapsułki, zawierające dawkę witaminy D zgodną z wytycznymi dla obydwu grup pacjentów czyli dzieci i dorosłych.

 

VITRUM®D3 – przewaga dzięki olejowi z krokosza barwierskiego

Nośnikiem witamy D w preparatach VITRUM® D3 jest olej z krokosza barwierskiego. Jego właściwości korzystnie wpływają na suplementację witaminą D, gdyż:

 • zapewnia większą przyswajalność witaminy D, w przeciwieństwie do preparatów zawierających średnio-łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT),
 • wykazuje korzystny profil kwasów tłuszczowych, z punktu widzenia profilaktyki chorób cywilizacyjnych jak i wchłaniania witaminy D,
 • jest stabilny i odporny na działanie czynników środowiskowych,
 • stanowi źródło innych substancji o działaniu korzystnie wpływającym na funkcjonowanie organizmu m.in. steroli, tokoferoli i flawonoidów.

Dzięki zastosowaniu oleju z krokosza barwierskiego – witamina D w VITRUM® D3 jest gotowa do wchłonięcia i może być przyjmowana niezależnie od posiłku.

VITRUM®D3 – jakość i zaufanie

VITRUM®D3 to synonim najwyższej jakości preparatów, które są produkowane zgodnie z lekowymi standardami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP), w fabrykach zarejestrowanych w Food and Drug Administration (FDA) w USA. Wysoka jakość VITRUM®D3 przekłada się na rekomendacje preparatów przez lekarzy i farmaceutów.

Obydwa preparaty, VITRUM®D3 oraz VITRUM®D3 Forte są dostępne w aptece bez recepty w opakowaniach po 60 i 120 kapsułek, ułatwiających długotrwałe stosowanie w okresie jesienno-zimowym.

Skuteczność i zasadność suplementacji witaminą D została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Źródło: materiały prasowe