15 000 zł brutto po kilku latach pracy? Badania kliniczne przyciągają zarobkami i możliwościami rozwoju. Raport płac i preferencji pracowników od Pharma Jobs.

Dodał  |  0 Komentarzy

22 listopada odbyła się konferencja prasowa z okazji prezentacji „Raportu płac i preferencji pracowników. Badania kliniczne 2022” przygotowanego przez platformę z ofertami pracy, Pharma Jobs. W czasie debaty przedstawiciele firm farmaceutycznych, CRO, ośrodków badań klinicznych oraz stowarzyszeń branżowych omówili trendy na rynku pracownika. Kluczowe wnioski? Pomimo trudnej sytuacji w wielu sektorach rynku, badania kliniczne kuszą zarobkami, stabilnością i możliwością rozwoju.

Wysokie zarobki z 4-5 letnim doświadczeniem

Tegoroczny Raport Pharma Jobs pokazuje wynagrodzenia w branży badań klinicznych. Nie ulega wątpliwości, że jest to interesujący obszar dla ambitnych ludzi. Jak pokazują statystyki, wśród osób posiadających do 3 lat doświadczenia, 54% respondentów deklarowała miesięczne wynagrodzenie brutto w przedziale 4 000 – 8 000 zł, a ponad 30% zarabia powyżej 8 000 zł brutto miesięcznie. Pracownicy z 4-5 letnim doświadczeniem zarabiają już miesięcznie najczęściej między 10 000 a 18 000 zł brutto.

Intensywna rekrutacja na rynku

Po początkowym wyhamowaniu rynku spowodowanym pandemią, obserwujemy aktualnie otwieranie się nowych lub wznawianie wstrzymanych badań. Powoduje to duże zapotrzebowanie na pracowników. Ci, którzy dobrze negocjowali swoje stawki, obecnie zarabiają więcej niż osoby zatrudnione jeszcze przed pandemią. Widoczne jest to w raporcie – widełki wynagrodzeń na wielu stanowiskach są bardzo szerokie. Przykładowo Clinical Research Associate-I (czyli Monitor badań klinicznych) może zarabiać między 4 000 a 16 000 zł. Wielu pracodawców stosuje agresywną politykę rekrutacyjną oferując atrakcyjne bony za zmianę miejsca pracy.

Głos reprezentantów rynku

Wyniki raportu stały się puntem wyjścia do debaty eksperckiej na temat kierunków rozwoju i trendów na rynku. W spotkaniu zabrali głos przedstawiciele firm CRO z ramienia POLCRO – Agnieszka Skoczylas i Przemysław Grochowski, przedstawiciele firm farmaceutycznych z ramienia INFARMA – Anna Kacprzyk, a także przedstawiciele ośrodków badań klinicznych w osobie Marty Jeka oraz branżowego stowarzyszenia GCPpl – Antoni Jędrzejewski i Wojciech Janus.

Wysoka rotacja

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed pracodawcami jest wysoka rotacja pracowników. Wśród ankietowanych, aż 80% deklarowało, że pracuje w obecnym miejscu krócej niż 2 lata. Zauważają to pracownicy ośrodków badań klinicznych. Z doświadczeń Marty Jeka, zarządzającej takim ośrodkiem wynika, że w trakcie jednego badania, osoba pracująca na stanowisku monitora potrafi zmienić się kilkukrotnie. Motywacją do podjęcia nowej pracy jest lepsze wynagrodzenie u innego pracodawcy i atrakcyjny pakiet benefitów. Eksperci doszukują się powodów tego zjawiska także w innym podejściu – młodsi pracownicy nie boją się zmiany i szukają miejsca, które spełni ich wszystkie wymagania.

Jak zatrzymać pracownika?

Jak zatem ma postępować pracodawca w tak dynamicznym otoczeniu, aby utrzymać stabilność? Antoni Jędrzejowski z GCPpl zauważa, że, aby zatrzymać pracownika na dłużej ważna jest postawa jego przełożonego. Pracownicy potrzebują wyzwań zawodowych, docenienia, a także wsparcia i mentoringu od swojego szefa. Przedstawiciel POLCRO, Przemysław Grochowski, zwrócił uwagę na to, że coraz więcej osób ceni sobie komfort życia. Stawki w badaniach klinicznych są na tyle wysokie, że często właśnie inne czynniki decydują o wyborze miejsca pracy. Jak pokazuje raport, dla ponad 80% osób ze stażem do 5 lat, możliwość awansu jest najważniejszym pozapłacowym motywatorem. Dla pracowników z dłuższym doświadczeniem, w zestawieniu wygrywa work-life balance i stabilność zatrudnienia.

Pobierz „Raport płac i preferencji pracowników. Badania kliniczne 2022”

Raport Pharma Jobs omawia nie tylko wynagrodzenia, ale także formę pracy, różnice w zarobkach pomiędzy różnymi pracodawcami, czy pakiet benefitów, jakie oferowane są na rynku. Raport można bezpłatnie pobrać pod adresem https://pharmajobs.pl/raport-plac/.

Premiera raportu połączona jest z możliwością zamieszczania bezpłatnych ofert pracy na portalu Pharma Jobs https://pharmajobs.pl/oferty-pracy/, który każdego miesiąca dociera do kilkunastu tysięcy pracowników rynku farmaceutycznego.